W naszym gabinecie ortodontycznym chcemy przełamać stereotypy, proponujemy Państwu innowacyjny sposób leczenia - metodę Clear Aligner.
Jest to nowoczesna metoda leczenia wad ortodontycznych, która została pozbawina wad leczenia konwencjonalnego, a równie skutecznie pozwala wyeliminować większość wad zgryzu.
Polega ona na zastosowaniu przezroczystych, nie widocznych na pierwszy rzut oka, nakładek. Wykonywane są z trzech elastycznych oraz biokompatybilnych płytek o zróżnicowanych grubościach: soft - 0,5mm; medium - 0,625mm; hard - 0,75mm , które determinują wielkość siły oddziaływującej na zęby.
Z nakładkami Clear Aligner możesz rozmawiać i śmiać się swobodnie. Podstawowymi zaletami nakładek jest wysoki komfort, idealna higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum.
Metoda ta pozwala na leczenie takich wad jak:
- stłoczenia zębów,
- diastemy
- zgryzy otwarte
- zgryzy głębokie
- zgryzy krzyżowe
- wady klasy II i III
Nakładki Clear Aligner to idealne rozwiązanie do leczenie tzw. recydyw czyli nawrotów wad zgryzu po leczeniu ortodontycznym.
- estetyczny
- komfortowy w użytkowaniu
- w pełni kontrolowany proces leczenia
- łatwe utrzymanie higieny po przez możliwość ściągania nakładek
- indywidualnie wykonane nakładki
- mało inwazyjny proces leczenia, który jest bezbolesny i dobrze tolerowany przez pacjenta
- niekiedy nawet czterokrotnie skrócony czas leczenia wad ortodontycznych w porównaniu do aparatów konwencjonalnych
- efekty leczenia widoczne są już po paru tygodniach
- nakładki wykonane są z wysokiej jakości, hipoalergicznych i w pełni bezpiecznych materiałów
- nie sprawia trudności podczas mówienia
- w wielu przypadkach stanowi znacznie tańsze rozwiązanie niż inne metody leczenia.
- czyszczenia nakładek wystarczy szczoteczka i pasta do zębów lub specjalny płyn.
1) Konsultacja z lekarzem dentystą
Na tej wizycie lekarz sprawdza czy wada występująca u pacjenta kwalifikuję się do leczenia metodą Clear Aligner. Jeśli tak, to na tej samej wizycie, lekarz wykonuje zdjęcie rtg pantomograficzne oraz pobiera wyciski szczęki i żuchwy pacjenta, na bazie których technik dentystyczny wykonuje modele diagnostyczne. Na ich podstawie dokonuje się szczegółowych pomiarów dotyczących przesunięć każdego zęba
2) Szczegółowy plan leczenia
W tym momencie lekarz przedstawia pacjentowi
- czas trwania
- ilość etapów
- przewidywane koszty leczenia
- przebieg leczenia
3) Wykonanie szyn
Po zaakceptowaniu przez pacjenta przebiegu leczenia, lekarz pobiera wyciski masą silikonową, tak aby odwzorować detale każdego zęba. Na podstawie tych wycisków wykonane zostają pierwsze komplety szyn.
4) Leczenie
Komplet otrzymany przez pacjenta składa się z 3 nakładek wykonanych z tworzywa o różnej grubości : soft 0,5 mm, medium 0,625 mm i hard 0,75 mm i stanowi pierwszy etap leczenia. Nakładki soft i medium powinny być noszone po 1 tygodniu każda, nakładkę hard pacjent nosi przez okres około 2 tygodni. Po trzech tygodniach, pacjent zgłasza się na wizytę w trakcie, której oceniane są postępy leczenia oraz pobierane nowe wyciski.
5) Stabilizacja zębów w nowej pozycji
Proces leczenia musi zostać zakończony ustabilizowaniem pozycji przesuniętych zębów. Okres ten trwa zazwyczaj dwukrotnie dłużej niż czas aktywnego leczenia. W tym czasie, pacjent użytkuje zalecony przez lekarza retainer.
- nakładki, ze względu na dokładność ich wykonania, ściśle przylegają do zębów, dlatego nie ma obaw przed ich spadaniem w trakcie mówienia czy w czasie snu
- w nakładkach nie powinno się spożywać posiłków ani pić gorących czy barwionych napojów
- do czyszczenia nie powinno się stosować gorącej wody, wystarczy przepłukać ją pod bieżącą wodą bądź zastosować specjalne płyny dezynfekujące. Nie używamy również pasty do zębów
- szyny staramy się nosić 24h, przez 7 dni w tygodniu, wyjmując je jedynie na krótki czas w celu spożywania posiłków czy zabiegów higienizacyjnych. Stosowanie się do zaleceń, pozytywnie wpływa na efekty leczenia
- ilość etapów oraz długość leczenia zależy od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu oraz sumiennego noszenia nakładek przez pacjenta. U większości pacjentów jest on krótszy w porównaniu do leczenia aparatami stałymi czy ruchomymi, niekiedy 2-krotnie.