Rozwiązania związane z implantami stomatologicznymi

Implant stomatologiczny jest to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu, którym zastępuje się brakujący ząb. Stomatolog wprowadza implant do kości szczęki, gdzie tytan łączy się z kością. Tak jak wcześniej korzeń zęba teraz to implant tworzy stabilną podstawę dla korony, która z kolei będzie widoczną częścią nowego zęba.


Implanty stomatologiczne są bardzo małe, zwykle mają około 10 mm długości i jedynie 3-5 mm szerokości na wierzchołku.

Korony i mosty
Korony i mosty stomatologiczne to inaczej zęby zastępcze. Mogą być wykonane z różnych materiałów i wykorzystuje się je, aby zastąpić dowolny brakujący ząb lub ząb, którego nie da się już naprawić. Przed wstawieniem każdy ząb zastępczy projektuje się w laboratorium stomatologicznym indywidualnie dla każdej osoby, tak aby pasował do zgryzu i wyglądu innych zębów.

Koronę zwykle mocuje się na uszkodzonym zębie lub na implancie stomatologicznym.

Most może zmniejszyć luki między zębami. Zewnętrzne części mostu umieszcza się na zębach obok luki, a środkowa część zastępuje utracony ząb. Mosty zakłada się także na implanty stomatologiczne, zwykle kiedy brakuje dwóch lub więcej zębów.

Most czy implant stomatologiczny? - Porównanie
Aby odbudować braki zębowe, stomatolog może zastosować most. Składa się on z kilku zębów zastępczych, które zasklepią lukę. Jednakże stosowanie mostów na prawdziwych zębach posiada kilka poważnych wad:

Widoczne metalowe krawędzie mostu
W przypadku niektórych rodzajów mostów, które zostały wykonane z metalu i pokryte porcelaną, w trakcie cofania się dziąseł mogą pojawić się widoczne krawędzie mostu. Mosty pełnoceramiczne stanowią dobrą alternatywę w takich przypadkach. Należy porozmawiać ze stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy most pełnoceramiczny będzie dobrym rozwiązaniem.

Konieczność oszlifowania sąsiadujących zębów
Aby utrzymać most w jednym miejscu, zaczepia się go o sąsiadujące zęby. Oznacza to jednak, że te zdrowe zęby trzeba najpierw oszlifować.

Wpływ na szczękę i dziąsła
Utrata zęba zaburza wzajemną relację pomiędzy zębami a kością. Z powodu braków zębowych dziąsło i kość nie są już wystarczająco pobudzane i dlatego kość szczęki zaczyna zanikać, a dziąsła się obniżają.

Aby uniknąć konieczności oszlifowania zębów i wpływu na kość szczęki i dziąsła, stomatolog może zastąpić korzeń zęba implantem stomatologicznym, tworząc całkowicie nowy ząb.

Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby znaleźć rozwiązanie, które jest dla ciebie najlepsze.

Diagnostyka i planowanie leczenia
Najpierw stomatolog dokładnie oceni stan zębów, aby stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do leczenia za pomocą implantów stomatologicznych. Ważne jest, aby dziąsła i kość szczęki nie były w stanie zapalnym. Jeżeli to konieczne, tego rodzaju choroby leczy się przed zabiegiem.

Podczas diagnostyki stomatolog ocenia także rodzaj kości szczęki i ile jej zostało. W ciągu lat życia z brakami zębowymi linia szczęki może zostać znacznie zredukowana. W takim przypadku stomatolog omówi alternatywne zabiegi, które umożliwią wykonanie implantów stomatologicznych.

Stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu urządzeń i oprogramowania, dzięki któremu powstanie obraz 3D jamy ustnej, co pozwoli na zaplanowanie przebiegu leczenia. Pomoże to zespołowi stomatologicznemu podczas zabiegu, ponieważ będą mogli wybrać najlepszy kąt i głębokość dla implantu.

Wszczepienie implantu
Wszczepienie implantu zwykle przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych i dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent nic nie czuje. W zależności od stanu jamy ustnej implanty wszczepia się podczas jednego lub wielu zabiegów.

Ostateczna odbudowa
Po zabiegu stomatolog umieszcza tymczasową koronę, most lub nawet małą plastikową nakładkę na implancie, który w tym czasie ma się połączyć z kością szczęki. Proces łączenia implantu i kości zwany jest osteointegracją (z Greki osteon – kość). W zależności od indywidualnych predyspozycji może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W międzyczasie stomatolog wraz z laboratorium stomatologicznym zaprojektują i wykonają ostateczną odbudowę. Następnie dostosowana korona, most lub belka zostaje przymocowana do implantu za pomocą maleńkiej śluby lub cementu.

Implanty Nobel Biocare zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić natychmiastową funkcjonalność. Oznacza to, że stomatolog będzie mógł umieścić tymczasowe uzupełnienie już w dniu zabiegu, dzięki czemu można już wrócić do domu z tymczasowym zestawem stałych zębów oraz zmniejszyć liczbę wizyt u lekarza.

Jednakże należy spełnić pewne warunki. Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy jest to możliwe w twoim przypadku.

All-on-4®

Koncepcja leczenia All-on-4® to rozwiązanie związane z zastosowaniem implantów stomatologicznych zaprojektowane dla osób nieposiadających zębów. Jeżeli zęby muszą zostać wyrwane lub nie chcesz dłużej żyć bez zębów, koncepcja leczenia All-on-4® może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Wystarczą tylko cztery implanty stomatologiczne, aby przy pomocy koncepcji leczenia All-on-4® udało się odbudować wszystkie brakujące zęby.

Technika ta posiada szereg zalet:

Krótszy czas leczenia, niższe koszty

Niewielka liczba implantów potrzebna podczas stosowania tej koncepcji znacznie zmniejsza czas leczenia, a także często sprawia, że rozwiązanie to staje się bardziej opłacalne niż inne porównywalne możliwości.

Bardzo złożony sposób umieszczania implantów w tylnej części jamy ustnej sprawia, że jest to opcja leczenia dla pacjentów ze znacznie zredukowaną kością szczęki wskutek lat życia bez zębów.

Zęby na stałe już w dniu zabiegu

W zależności od indywidualnego stanu uzębienia stomatolog może przymocować do implantów tymczasowy most już w dniu zabiegu. Oznacza to, że można opuścić gabinet z pełnym zestawem zębów i powrócić do codziennych czynności. Po określonym czasie gojenia się stomatolog wymieni tymczasowy most na ten ostateczny stworzony w laboratorium stomatologicznym.

Porozmawiaj ze swoim stomatologiem, aby dowiedzieć się, czy koncepcja leczenia All-on-4® jest odpowiednim rozwiązaniem.