Stomatologia estetyczna

W dzisiejszych czasach wygląd odgrywa coraz większą rolę w relacjach interpersonalnych. Wrażenie estetyczne, wywarte w momencie pierwszego kontaktu bardzo często decyduje o nastawieniu otoczenia do osoby i może decydować o pozytywnym bądź negatywnym wyniku działań. Piękny uśmiech jest nieodzownym elementem twarzy pozwalającym określić ją jako atrakcyjną. Rola zębów i uśmiechu w ekspresji emocji sprawia, że estetyczny wygląd naszego uzębienia może być dla nas sprzymierzeńcem w biznesie, argumentem w staraniach o lepszą pracę lub kluczem do powodzenia w życiu osobistym.

Niestety, nie każdy z nas rodzi się z pięknym uśmiechem.
Dobry dentysta jest tutaj naszym sprzymierzeńcem. Celem stomatologii estetycznej jest przywrócenie naturalnego oraz estetycznego wyglądu zębom. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią zmianę kształtu, ustawienia lub barwy naszych zębów. W zależności od Państwa oczekiwań nasz gabinet stomatologiczny oferuje następujące usługi:

  • profesjonalne czyszczenie i piaskowanie zębów,
  • wybielanie,
  • korekta kształtu i koloru zębów przy pomocy materiałów kompozytowych o wysokich walorach estetycznych,
  • licówki ceramiczne - korekta zębów przednich - najwyższa trwałość i estetyka,
  • ceramiczne wkłady koronowe (inlay - onlay) - trwalsza i bardziej estetyczna alternatywa od wypełnień kompozytowych i amalgamatowych.

 

Wymienione wyżej zabiegi mają na celu korektę wrodzonych lub nabytych defektów estetycznych uzębienia takich jak: przebarwienia zębów wrodzone lub nabyte, diastema, niedorozwój szkliwa, zęby uszkodzone w wyniku urazów, nieprawidłowości ustawienia i kształtu zębów.

 

PROFESJONALNE CZYSZCZENIE I PIASKOWANIE ZĘBÓW

Profesjonalne usuwanie kamienia i osadów nazębnych jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu redukcję ryzyka próchnicy i schorzeń przyzębia. Oprócz tego, w widoczny sposób poprawia estetykę uzębienia zwłaszcza u osób palących tytoń lub spożywających większe ilości herbaty i kawy. Ze względów zdrowotnych zabieg taki powinien być powtarzany w odstępie ok. 6 miesięcy, zwykle podczas rutynowych badań kontrolnych. W przypadku znacznych i uporczywych osadów lub w przypadku stłoczenia zębów oczyszczenie przy pomocy specjalnych szczoteczek i gumek profilaktycznych nie daje pożądanego efektu. Skuteczniejszym zabiegiem jest wtedy piaskowanie zębów. Zabieg ten polega na oczyszczaniu powierzchni zęba strumieniem specjalnego piasku zmieszanego z wodą i sprężonym powietrzem. Strumień czyszczący wyrzucany pod znacznym ciśnieniem wykazuje znakomitą skuteczność oczyszczania, pozostając jednocześnie w pełni bezpiecznym dla szkliwa zębów oraz tkanek miękkich.

 

WYBIELANIE

Jasne i zdrowe zęby są symbolem naszej urody i zdrowia. Wybielaniu może zostać poddany każdy zdrowy ząb bez ubytków próchnicowych, nieszczelnym wypełnień oraz złogów nazębnych. Wybielanie zębów poprzedzone jest profesjonalnym oczyszczeniem zębów z osadu. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić faktyczną barwę zęba oraz efekt, jaki możemy uzyskać. W naszym gabinecie stosujemy metodę wybielania w gabinecie. Po oczyszczeniu i odpowiednim zabezpieczeniu na miejsca poddane wybielaniu zostaje nałożony żel zawierający nadtlenek wodoru w stężeniu 30%. Zabieg wybielania trwa około jednej godziny i kończy się nałożeniem na zęby specjalnego żelu redukcyjnego ewentualną nadwrażliwość pozabiegową. Często należy go powtórzyć w odstępie 7 dni.
Wybielaniu mogą zostać poddane pojedyncze zęby, grupy zębów lub cały łuk zębowy. Efekt zabiegu zależy od intensywności i pochodzenia przebarwień. Trwałość otrzymanego koloru uzależniona jest przede wszystkim od diety i poziomu higieny pacjenta. Zwykle utrzymuje się od 1 do 3 lat.

 

ODBUDOWA KOSMETYCZNA KORON ZĘBÓW

Najnowszej generacji materiały kompozytowe pozwalają na idealny dobór koloru, imitując
przezierności zęba. Umożliwiają one warstwową jego odbudowę, co ma szczególne znaczenie przy rekonstrukcji siekaczy. Ta metoda koryguje takie nieprawidłowości w strukturze i budowie anatomicznej zęba jak mikro- i makroabrazję, odpryśnięte fragmenty szkliwa, duże szpary między siekaczami.

 

LICÓWKI

Licówki to cienkie płatki wykonywane ze specjalnej porcelany,nakładane na powierzchnię wargową zęba. Znajdują one zastosowanie jako mało inwazyjna metoda poprawy estetyki zębów żywych. Dzięki nim możliwe jest odbudowa po niewielkich urazach, zamaskowanie uporczywych przebarwień, zmiana kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie i nadanie im pięknego wyglądu. Licówki porcelanowe wykonywane są przy pomocy technika, po pobraniu przez lekarza wycisku, poprzedzonego wcześniej oszlifowaniem przez niego zęba na powierzchni wargowej, na głębokość około 0,8 mm. Gotowa licówka osadzana jest na zębie przy pomocy specjalnego cementu o odpowiednich parametrach estetycznych. Zaletą tego typu prac jest mała utrata tkanek twardych zęba, naturalna transparencja, perfekcyjna estetyka oraz brak późniejszych przebarwień.

 

WKŁADY KORONOWE - INLAY - ONLAY

W przypadku dużych ubytków w szczególności w zębach bocznych, alternatywą w stosunku do standardowych wypełnień stanowią wkłady koronowe (inlay) lub bardziej rozległe nakłady (onlay). Mogą być one wykonywane ze stopów złota, porcelany, a także materiałów kompozytowych. Najlepsze własności estetyczne posiadają wkłady ceramiczne. Pozwalają one na nadanie im idealnych cech - barwy, przezierności zęba, pęknięć szkliwa, plamek itp.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych wypełnień, po opracowaniu ubytku zęba zostaje pobrany wycisk. Następnie technik przygotowuje idealnie pasujący do kształtu i konturów oraz barwy zęba wkład koronowy. Wkłady koronowe sa korzystnym, stabilnym i najbardziej wytrzymałym, a zarazem bardzo estetycznym uzupełnieniem ubytków tkanek twardych zęba.