Pierwszy brakujący ząb

Dlaczego ważne jest odbudowanie brakującego zęba

Jeden brakujący lub uszkodzony ząb może mieć wpływ na nasze codzienne życie. Nawet jeśli brakuje zęba z tyłu jamy ustnej i nie widać tego na zewnątrz, po pewnym czasie może to mieć wpływ na wygląd, poczucie własnej wartości, zdrowie jamy ustnej, a nawet na ogólny stan zdrowia. Dowiedz się więcej o tym, jaką rolę pełni każdy ząb w jamie ustnej, jakie są skutki utraty zęba oraz kiedy należy udać się do stomatologa.

Nie mam tylnego zeba. Czy muszę wstawiać nowy?

Nie jesteś pewny, czy udać się do lekarza z powodu uszkodzonego lub brakującego zęba? Oto lista powodów, aby umówić się na wizytę.

1. W jamie ustnej brakuje jednego lub więcej zębów lub mają one być wyrwane
Odbudowa zęba w odpowiednim czasie może zapobiec dalszym powikłaniom w obrębie jamy ustnej, które mogą wpłynąć na pozostałe, zdrowe zęby.

2. Unikasz jedzenia pewnych produktów, ponieważ zbyt trudno je zjeść
Odbudowa zęba przywraca pełną funkcję żucia i dzięki temu można na nowo cieszyć się ulubionym jedzeniem.

3. Od czasu utraty jednego lub więcej zębów cierpisz na bóle głowy lub migreny
Brak zębów często może mieć wpływ na położenie innych zdrowych zębów, powodując niedopasowanie górnej i dolnej szczęki oraz sztywność mięśni i stawów.

4. Od momentu utraty jednego lub więcej zębów zmienił się owal twarzy
Brak zębów może znacznie zmniejszyć gęstość kości szczęki, ponieważ nie jest ona już pobudzana podczas gryzienia. Prowadzi to do zanikania linii szczęki, co sprawia, że dana osoba wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości.

Jeżeli zgadzasz się z co najmniej jednym powodem wymienionym powyżej, porozmawiaj ze swoim stomatologiem o nowoczesnych metodach odbudowy zębów, dzięki którym odzyskasz swój uśmiech.

Wszystkie zęby odgrywają istotną rolę. W jamie ustnej rozpoczyna się proces trawienia, a zęby umożliwiają żucie i rozdrabnianie jedzenia. Dzięki nim można wyraźnie mówić oraz stanowią kwintesencję uśmiechu.

Kiedy jesteśmy dziećmi mamy 20 zębów mlecznych, które później są zastępowane przez 32 zęby stałe.

Położenie zębów

Dowiedz się, gdzie w jamie ustnej znajduje się dany ząb.

Ząb obumarł
Płytka nazębna to biofilm tworzący się na zębach, jeżeli nie zostanie zmyty przez ślinę lub nie będzie regularnie usuwany za pomocą szczoteczki do zębów. Bakterie przekształcają cukry i skrobię w kwasy. Mają one negatywny wpływ na szkliwo zębów, ponieważ rozpuszczają utwardzające je minerały. Wraz z upływem czasu może to zniszczyć zęby i spowodować powstanie dziur. Nieodpowiednio leczony ząb obumrze.

Stan zapalny dziąseł
Dziąsła składają się z tkanki i więzadeł, które utrzymują zęby w jednym miejscu. Pełnią funkcję tarcz ochronnych dla korzeni zębów i stymulują wzrost kości szczęki wokół zęba. Kiedy bakterie wywołują stan zapalny dziąseł, więzadła te zaczynają znikać. Dziąsła się cofają, a kość naokoło zęba zanika.

Takie choroby dziąseł, zwane także chorobami przyzębia, sprawiają, że zęby są luźno osadzone oraz odsłaniają ich wrażliwe korzenie. Dzięki temu bakteriom łatwiej jest kolonizować zęby, powodować próchnicę zęba i korzenia oraz utratę zęba.

Wypadek
Wypadki, na przykład podczas uprawiania sportu, mogą prowadzić do utraty jednego lub więcej zębów oraz wywoływać uraz dziąseł i szczęki. Często taki uraz zaczyna dawać objawy miesiące lub lata po wypadku, kiedy zaczął już mieć wpływ na korzeń zęba.

Uwarunkowania genetyczne
Niektórzy ludzie rodzą się z mniejszą liczbą zębów lub w ogóle bez zębów (choroba zwana anodoncją), a u innych nigdy nie pojawiają się zęby stałe. Czasem powierzchnia zęba (szkliwo) nie jest wystarczająco twarda, co powoduje wykształcenie zębów stożkowatych (dysplazja ektodermalna).

Dowiedz się, w jaki sposób można zastąpić brakujący lub bardzo uszkodzony ząb za pomocą implantów stomatologicznych oraz dlaczego przywracają one prawidłowe funkcjonowanie, naturalny wygląd i dobre samopoczucie.

Wpływ na szczękę i dziąsła
Utrata zęba zaburza wzajemną relację pomiędzy zębami a kością. Dziąsło i kość nie są już wystarczająco pobudzane i dlatego kość szczęki zaczyna zanikać, a dziąsła się obniżają. Może to osłabić sąsiednie zęby i doprowadzić do ich wypadnięcia. Zęby naprzeciwległej szczęki zaczynają wrastać w pustą przestrzeń.

Im więcej zębów brakuje, tym trudniejsza może stać się ich odbudowa.

Wpływ na wygląd
Brak zębów i zanikająca kość szczęki mogą sprawić, że twarz będzie wyglądała na starszą i bardziej pomarszczoną, a policzki staną się zapadnięte i obwisłe, ponieważ nie ma już struktur stabilizujących usta i policzki od wewnątrz.

Każdy ząb ma znaczenie.

Dowiedz się, w jaki sposób implant stomatologiczny może pomóc uniknąć tych konsekwencji

 

Powszechnie uważa się, że implanty stomatologiczne są najbardziej skuteczną, obecnie stosowaną metodą odbudowy brakujących zębów, ponieważ dają one wiele korzyści pacjentom.

Naturalny uśmiech
Implant stomatologiczny wygląda tak jak prawdziwy ząb. Można dopasować wszystkie cechy zęba, takie jak kolor, kształt i kontur. Efektem tego będzie naturalny uśmiech, który przywróci pewność siebie i jakość życia. Wraz z nowymi, lśniącymi zębami widocznymi na zewnątrz powróci także dobre samopoczucie.

Jedzenie i mówienie w prawidłowy sposób
Czy musiałeś zrezygnować z ulubionych dań od momentu utraty zębów? Czy czujesz się skrępowany rozmawiając ze współpracownikami i przyjaciółmi, ponieważ protezy lub brak zębów uniemożliwiają Ci wyraźne mówienie?

Implanty stomatologiczne przywrócą wszystkie funkcje jakie pełniły prawdziwe zęby. Niezależnie od tego jak twarde, chrupiące lub ciągnące się potrawy lubisz, dzięki implantom stomatologicznym powrócą one do twojego menu. Implanty przywrócą wyraźną mowę na kolejnej prezentacji biznesowej lub podczas długich rozmów z przyjaciółmi.

Sąsiadujące zęby pozostają nietknięte

Podczas wykonywania innych metod odbudowy często konieczne jest oszlifowanie sąsiadujących zębów, aby zamocować odbudowę w ustach. Implanty stomatologiczne nie mają negatywnego wpływu na sąsiadujące zęby.

Stabilne i dobrze dopasowane
Dzięki temu, że implanty stomatologiczne są dostosowane do kości szczęki, są one zwykle bardziej stabilne, wygodne i długotrwałe niż inne sposoby odbudowy zębów. A do tego są one wykonane z materiałów biokompatybilnych, co oznacza, że ciało ludzkie będzie je dobrze tolerowało.

Długotrwałe i skuteczne rozwiązanie
Implanty stomatologiczne są bardzo trwałe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dobrej higienie jamy ustnej implanty wytrzymają przez wiele lat, a nawet do końca życia. Od założenia pierwszemu pacjentowi nowoczesnych implantów w 1965 r. minęły już dziesięciolecia badań nad ich funkcjonalnością i stabilnością.

Opłacalność
Uważa się, że leczenie za pomocą implantów jest długofalową inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie - czyli inwestycją w życie. W porównaniu do innych sposobów odbudowy koszty początkowo mogą wydawać się wyższe. Jednakże wyższe koszty utrzymania, możliwe dalsze zanikanie kości szczęki i w końcu utrata coraz większej liczby zębów mogą sprawić, że inne sposoby odbudowy staną się w dłuższej perspektywie droższe.

Najczęściej oglądane:

godziny przyjęć

poniedziałek 8.00 - 21.00
wtorek 8.00 - 21.00
środa 8.00 - 21.00
czwartek 8.00 - 21.00
piątek 8.00 - 21.00
sobota wg. dyżuru
niedziela nieczynne